Forklift Nedir Nasıl Kullanılır

Forklift nedir sorusunu kısaca, ‘iş yaşamında insan gücüyle taşınamayan ağır yükleri taşımaya, istiflemeye ve olduğu yerden diğer yere aktarma etmeye yarayan vasıtalardır’ şeklinde tanımlayabiliriz. Fork (çatal) ve lift( yükseltme) Forklift’in sözcük anlamıdır Forklift , ağır olan yükleri, çatalları yardımıyla kaldırıp, bir araca ya da rafa yüklemek amacıyla sarfedilen bir iş makinesidir. Daha çok paletlerin üstüne yüklü ağırlıkları kaldırmak, taşımak ve istiflemek amacıyla kullanılır.
Forklift çatal adı verilen, birbirine paralel olan iki metal çubuktan meydana gelir. Yükler bu çatalların üstünde taşınmaktadır.

Forklift Nerede Kullanılır?

Forklift, üçlü ya da çift çatal şeklindeki taşıma ayağından meydana gelir ve genellikle büyük marketler ve yapı marketlerde karşımıza çıkar. İnsan gücüyle zAhmetli olan işler forklift yardımıyla basit halledilir ve vakitdan tasarruf sağlanır.
Forkliftler endüstri bölümünde da kullanılmaktadırlar. Şantiye, liman, fabrika, depo gibi ağır yük nakliyeciliği oluşturulan yerlerde kullanılır. Azami süratleri saatte 10 kilometre/saattir Trafiğe çıkması yasak olan forkliftler iç ortamlara göre üretilmiştir. Forklift yalnızca forklift sürücüsü yani operatörü doğrulusunda kullanabilir.

Forklift Nasıl Kullanılır

Aracı hareket ettirmeden evvelce çatal yerden 15 cm kadar yükseltilir. El freni boşa alınır, vites ileri konuma getirilir, gaza hafifçe basılır. Geri gidişlere vites R haline getirilir


Forklift Nasıl Çalıştırılır


Soğutma su srandardı, motor yağ srandardı, hidrolik srandardı ve yakıt srandardı denetim edilir.


El freni denetim edilir. Vites boş hale getirilir. Kontak anahtarı açılarak motor çalıştırılır. Motor derhal çalışmazsa kesinlikle bir dakika kadar bekleyip tekrardan denenir. 1- 2 denemede daha forklift çalışmıyorsa zorlanmaz bozukluk sebebi araştırılır. Motor çalıştıktan sonra da bütün göstergeler denetim edilmelidir.


Forklift Nasıl Durdurulur


Motor hiçbir vakit çalışır konumda bırakılmaz. Durdurma prosedürü yavaş ve kademeli yapılmalıdır.
Ayak gaz pedalından çekilir, vites boşa getirilir, kademeli olarak fren pedalına basılır ve el freni çekilir, fren pedalı bırakılır.
Forklift aracı uzun vakit duracak ise, vasıta motoru 2-3 dakika boşta çalıştıktan sonra durdurulur.